Tematisk karta > Elförbrukning - Världen

Loading map...

Definition: Denna post består av total elproducerad årligen plus import och minus export, uttryckt i kilowatt-timmar. Skillnaden mellan mängden el som genereras och / eller importeras och mängden som konsumeras och / eller exporteras redovisas som förlust vid överföring och distribution.

Beskrivning: Kartan som visas här visar hur Elförbrukning varierar efter land. Färgskuggan i landet motsvarar indikatorens storlek. Ju mörkare färgskärmen desto högre värde.

Informationskälla: CIA World Factbook - Om inte annat anges är informationen på denna sida korrekt från och med 1 januari, 2018

Se också: Elförbrukning stapeldiagram

 

LandElförbrukning (miljarder kWh)År
Kina5,9202018
Förenta Staterna3,9112018
Indien1,0482018
Japan9342018
Ryssland8902018
Kanada5172018
Tyskland5152018
Brasilien5012018
Sydkorea4972018
Frankrike4362018
Storbritannien3022018
Italien2962018
Saudiarabien2932018
Taiwan2552018
Mexico2452018
Spanien2402018
Australien2242018
Iran2212018
Kalkon2132018
Sydafrika2082018
Indonesien1992018
Thailand1682018
Egypten1502018
Polen1412018
Vietnam1342018
Ukraina1332018
Norge1332018
Malaysia1332018
Sverige1252018
Argentina1232018
Förenade Arabemiraten1112018
Nederländerna1062018
Kazakstan952018
Pakistan862018
Belgien822018
Finland792018
Filippinerna742018
Venezuela742018
Chile682018
Irak662018
Österrike632018
Tjeckien612018
Schweiz582018
Colombia582018
Kuwait542018
Algeriet532018
Grekland532018
Israel532018
Bangladesh492018
Rumänien482018
Uzbekistan482018
Portugal472018
Singapore472018
Hong Kong422018
Peru412018
Nya Zeeland402018
Ungern392018
Qatar372018
Bulgarien322018
Vitryssland322018
Danmark312018
Oman282018
Marocko272018
Serbien272018
Bahrain262018
Slovakien262018
Nigeria252018
Irland242018
Ecuador222018
Azerbajdzjan202018
Puerto Rico192018
Island182018
Jordanien162018
Kuba162018
Kroatien162018
Libanon162018
Tunisien152018
Turkmenistan152018
Slovenien152018
Syrien142018
Moçambique142018
Dominikanska Republiken132018
Tadzjikistan132018
Burma132018
Georgien122018
Sri Lanka122018
Zambia122018
Bosnien och Hercegovina112018
Nordkorea112018
Kirgizistan112018
Paraguay102018
Sudan102018
Litauen102018
Guatemala102018
Trinidad och Tobago92018
Uruguay92018
Costa Rica92018
Ghana82018
Angola82018
Panama82018
Estland82018
Etiopien82018
Libyen82018
Kenya82018
Zimbabwe82018
Bolivia72018
Honduras72018
Kongo, Demokratiska Republiken Kongo72018
Albanien72018
Lettland72018
Makedonien, Fd Jugoslaviska Republiken62018
El Salvador62018
Luxemburg62018
Mongoliet62018
Kamerun62018
Cote d'Ivoire62018
Armenien52018
Tanzania52018
Kambodja52018
Macau52018
Afghanistan52018
Moldavien52018
Laos42018
Namibia42018
Nepal42018
Botswana42018
Brunei42018
Jemen42018
Papua Nya Guinea32018
Nicaragua32018
Senegal32018
Uganda32018
Montenegro32018
Jamaica32018
Mauritius32018
Nya Kaledonien32018
Bhutan32018
Malta22018
Mali22018
Malawi22018
Surinam22018
Gabon22018
Bahamas22018
Swaziland12018
Madagaskar12018
Burkina Faso12018
Togo12018
Benin12018
Mauretanien12018
Niger12018
Guinea12018
Kongo, Republiken12018
Barbados12018
Fiji12018
Guyana12018
Lesotho12018
Rwanda12018
Caymanöarna12018
Grönland12018
Cap Verde02018
Belize02018
Ekvatorialguinea02018
Liechtenstein02018
Djibouti02018
Haiti02018
Saint Lucia02018
Eritrea02018
Seychellerna02018
Somalia02018
Antigua och Barbuda02018
Burundi02018
Gambia02018
Andorra02018
Tchad02018
Saint Kitts och Nevis02018
Grenada02018
Sierra Leone02018
Centralafrikanska Republiken02018
Saint Vincent och Grenadinerna02018
Samoa02018
Dominica02018
Salomonöarna02018
Sao Tomé och Principe02018
Vanuatu02018
Komorerna02018
Tonga02018
Liberia02018
Guinea-Bissau02018
Nauru02018
Kiribati02018
Falklandsöarna (Islas Malvinas)02018
Östtimor02018
Västra Sahara02018