Tematisk karta > Moderskapsdödlighet - Världen

Loading map...

Definition: Möddödlighetskvoten (MMRatio) är det årliga antalet dödsfall per 100 000 levande födda från alla orsaker som är relaterade till eller förvärras av graviditet eller förvaltning (exklusive oavsiktliga eller tillfälliga orsaker). MMRatio inkluderar dödsfall under graviditet, förlossning eller inom 42 dagar efter att graviditeten upphört, oavsett graviditetens varaktighet och plats under ett visst år.

Beskrivning: Kartan som visas här visar hur Moderskapsdödlighet varierar efter land. Färgskuggan i landet motsvarar indikatorens storlek. Ju mörkare färgskärmen desto högre värde.

Informationskälla: CIA World Factbook - Om inte annat anges är informationen på denna sida korrekt från och med 1 januari, 2019

Se också: Moderskapsdödlighet stapeldiagram

 

LandModerskapsdödlighet (dödsfall / 100 000 levande födslar)År
Tchad1,1402017
Sierra Leone1,1202017
Nigeria9172017
Centralafrikanska Republiken8292017
Somalia8292017
Mauretanien7662017
Guinea-Bissau6672017
Guyana6672017
Liberia6612017
Afghanistan6382017
Cote d'Ivoire6172017
Gambia5972017
Guinea5762017
Mali5622017
Burundi5482017
Lesotho5442017
Kamerun5292017
Tanzania5242017
Niger5092017
Eritrea4802017
Haiti4802017
Kongo, Demokratiska Republiken Kongo4732017
Zimbabwe4582017
Swaziland4372017
Etiopien4012017
Benin3972017
Togo3962017
Kongo, Republiken3782017
Uganda3752017
Malawi3492017
Kenya3422017
Madagaskar3352017
Burkina Faso3202017
Senegal3152017
Ghana3082017
Ekvatorialguinea3012017
Sudan2952017
Moçambique2892017
Komorerna2732017
Gabon2522017
Burma2502017
Djibouti2482017
Rwanda2482017
Angola2412017
Zambia2132017
Nicaragua1982017
Namibia1952017
Nepal1862017
Laos1852017
Bhutan1832017
Indonesien1772017
Bangladesh1732017
Jemen1642017
Kambodja1602017
Bolivia1552017
Indien1452017
Papua Nya Guinea1452017
Botswana1442017
Östtimor1422017
Pakistan1402017
Sao Tomé och Principe1302017
Venezuela1252017
Filippinerna1212017
Surinam1202017
Sydafrika1192017
Saint Lucia1172017
Algeriet1122017
Salomonöarna1042017
Saint Vincent och Grenadinerna982017
Dominikanska Republiken952017
Guatemala952017
Kiribati922017
Nordkorea892017
Peru882017
Paraguay842017
Colombia832017
Jamaica802017
Irak792017
Libyen722017
Vanuatu722017
Marocko702017
Bahamas702017
Trinidad och Tobago672017
Honduras652017
Mauritius612017
Kirgizistan602017
Brasilien602017
Ecuador592017
Cap Verde582017
Panama522017
Tonga522017
Jordanien462017
El Salvador462017
Mongoliet452017
Vietnam432017
Samoa432017
Tunisien432017
Argentina392017
Egypten372017
Thailand372017
Kuba362017
Belize362017
Sri Lanka362017
Fiji342017
Mexico332017
Brunei312017
Syrien312017
Uzbekistan292017
Kina292017
Malaysia292017
Libanon292017
Barbados272017
Costa Rica272017
Armenien262017
Azerbajdzjan262017
Grenada252017
Georgien252017
Puerto Rico212017
Rumänien192017
Oman192017
Lettland192017
Moldavien192017
Ukraina192017
Förenta Staterna192017
Uruguay172017
Kalkon172017
Tadzjikistan172017
Ryssland172017
Saudiarabien172017
Iran162017
Albanien152017
Bahrain142017
Chile132017
Ungern122017
Kuwait122017
Serbien122017
Sydkorea112017
Kazakstan102017
Kanada102017
Bulgarien102017
Bosnien och Hercegovina102017
Estland92017
Qatar92017
Nya Zeeland92017
Portugal82017
Kroatien82017
Frankrike82017
Singapore82017
Slovenien72017
Turkmenistan72017
Storbritannien72017
Tyskland72017
Makedonien, Fd Jugoslaviska Republiken72017
Malta62017
Montenegro62017
Australien62017
Österrike52017
Belgien52017
Irland52017
Luxemburg52017
Slovakien52017
Litauen52017
Japan52017
Nederländerna52017
Schweiz52017
Sverige42017
Spanien42017
Island42017
Danmark42017
Grekland32017
Tjeckien32017
Finland32017
Israel32017
Förenade Arabemiraten32017
Italien22017
Norge22017
Polen22017
Vitryssland22017