Tematisk karta > Befolkningstäthet - Världen

Loading map...

Definition: Befolkningstätheten är antalet personer per enhet av området.

Beskrivning: Kartan som visas här visar hur Befolkningstäthet varierar efter land. Färgskuggan i landet motsvarar indikatorens storlek. Ju mörkare färgskärmen desto högre värde.

Informationskälla: CIA World Factbook - Om inte annat anges är informationen på denna sida korrekt från och med 1 januari, 2018

Se också: Befolkningstäthet stapeldiagram

 

LandBefolkningstäthet (Antal personer per kvadratkilometer)År
Macau21,3462017
Monaco15,3232017
Singapore8,1882017
Hong Kong6,4912017
Holy See (Vatikanstaten)2,2732017
Bahrain1,8572017
Malta1,3182017
Bangladesh1,0632017
Barbados6802017
Mauritius6652017
Taiwan6532017
Libanon5992017
San Marino5502017
Nauru5412017
Sydkorea5132017
Rwanda4522017
Tuvalu4252017
Burundi4122017
Nederländerna4112017
Israel4002014
Indien3902017
Haiti3842017
Belgien3762017
Puerto Rico3682017
Komorerna3622017
Filippinerna3482017
Sri Lanka3422017
Japan3352017
Grenada3252017
El Salvador2932017
Vietnam2902017
Jamaica2722017
Saint Lucia2682017
Storbritannien2662017
Saint Vincent och Grenadinerna2622017
Pakistan2572017
Liechtenstein2392017
Trinidad och Tobago2382017
Luxemburg2302017
Tyskland2262017
Caymanöarna2212017
Dominikanska Republiken2212017
Antigua och Barbuda2142017
Nordkorea2092017
Sao Tomé och Principe2092017
Seychellerna2062017
Nigeria2062017
Italien2062017
Saint Kitts och Nevis2022017
Qatar2002017
Nepal2002017
Schweiz2002017
Gambia1822017
Andorra1642017
Uganda1642017
Malawi1622017
Kuwait1612017
Kina1442017
Tonga1432017
Guatemala1422017
Togo1402017
Cap Verde1392017
Indonesien1372017
Kiribati1332017
Thailand1332017
Danmark1302017
Polen1232017
Portugal1182017
Ghana1152017
Azerbajdzjan1152017
Jordanien1152017
Slovakien1112017
Albanien1062017
Ungern1062017
Österrike1042017
Frankrike1042017
Kalkon1032017
Moldavien1032017
Armenien1022017
Kuba1012017
Dominica982017
Benin982017
Syrien972014
Slovenien972017
Egypten972017
Spanien972017
Costa Rica962017
Etiopien952017
Malaysia952017
Serbien922017
Rumänien902017
Kambodja902017
Irak892017
Östtimor872017
Sierra Leone862017
Swaziland842017
Kenya822017
Makedonien, Fd Jugoslaviska Republiken822017
Grekland822017
Burma812017
Honduras812017
Brunei772017
Marocko762017
Kroatien762017
Bosnien och Hercegovina752017
Cote d'Ivoire752017
Senegal752017
Burkina Faso732017
Ukraina732017
Förenade Arabemiraten732017
Irland712017
Samoa712017
Georgien712017
Tunisien702017
Uzbekistan662017
Lesotho652017
Bulgarien642017
Mexico632017
Tadzjikistan592017
Ecuador572017
Tanzania572017
Jemen532017
Kamerun532017
Afghanistan522017
Guinea502017
Fiji502017
Eritrea502017
Iran502017
Panama502017
Guinea-Bissau502017
Palau472017
Montenegro472017
Nicaragua462017
Vitryssland462017
Sydafrika452017
Litauen432017
Madagaskar432017
Liberia422017
Colombia422017
Djibouti372017
Kongo, Demokratiska Republiken Kongo362017
Zimbabwe352017
Venezuela342017
Moçambique332017
Förenta Staterna332017
Lettland302017
Laos302017
Kirgizistan292017
Ekvatorialguinea282017
Estland282017
Brasilien242017
Peru242017
Bahamas242017
Chile242017
Angola242017
Vanuatu232017
Salomonöarna222017
Sverige222017
Sudan202017
Bhutan202017
Uruguay192017
Somalia172017
Algeriet172017
Paraguay172017
Nya Zeeland172017
Norge162017
Finland162017
Argentina162017
Belize162017
Niger152017
Nya Kaledonien152017
Papua Nya Guinea152017
Kongo, Republiken142017
Mali142017
Saudiarabien132017
Oman112017
Turkmenistan112017
Bolivia102017
Tchad92017
Centralafrikanska Republiken92017
Ryssland82017
Kazakstan72017
Gabon72017
Botswana42017
Libyen42017
Mauretanien42017
Surinam42017
Kanada42017
Guyana32017
Island32017
Namibia32017
Australien32017
Västra Sahara22017
Mongoliet22017
Falklandsöarna (Islas Malvinas)02016
Grönland02017
Zambia02017