Tematisk karta > Befolkningstäthet - Världen

Loading map...

Definition: Befolkningstätheten är antalet personer per enhet av området.

Beskrivning: Kartan som visas här visar hur Befolkningstäthet varierar efter land. Färgskuggan i landet motsvarar indikatorens storlek. Ju mörkare färgskärmen desto högre värde.

Informationskälla: CIA World Factbook - Om inte annat anges är informationen på denna sida korrekt från och med 1 januari, 2017

Se också: Befolkningstäthet stapeldiagram

 

LandBefolkningstäthet (Antal personer per kvadratkilometer)År
Macau21,1852016
Monaco15,2912015
Singapore8,2952016
Hong Kong6,4692016
Holy See (Vatikanstaten)2,2732015
Bahrain1,8142015
Malta1,3142016
Bangladesh1,0522016
Barbados6782016
Mauritius6612016
Taiwan6522016
Libanon6002016
San Marino5462016
Sydkorea5112016
Rwanda4932016
Nauru4572016
Tuvalu4222016
Nederländerna4102016
Burundi3992016
Israel3942014
Puerto Rico3932016
Indien3852016
Haiti3782016
Belgien3742016
Komorerna3562016
Filippinerna3422016
Japan3352016
Grenada3232016
El Salvador2932016
Vietnam2882016
Jamaica2702016
Saint Lucia2672016
Storbritannien2642016
Saint Vincent och Grenadinerna2632016
Pakistan2542016
Trinidad och Tobago2382016
Liechtenstein2372016
Tyskland2262016
Luxemburg2252016
Dominikanska Republiken2182016
Caymanöarna2172016
Antigua och Barbuda2112016
Nordkorea2082016
Italien2062016
Sao Tomé och Principe2052016
Seychellerna2052016
Nigeria2012016
Saint Kitts och Nevis2002016
Schweiz1982016
Nepal1972016
Qatar1952016
Andorra1832016
Gambia1782016
Kuwait1592016
Uganda1592016
Malawi1572016
Kina1432016
Tonga1432016
Guatemala1392016
Cap Verde1372016
Togo1372016
Indonesien1362016
Thailand1332016
Kiribati1322016
Danmark1302016
Polen1232016
Portugal1182016
Azerbajdzjan1142016
Ghana1132016
Slovakien1112016
Ungern1062016
Albanien1062016
Österrike1042016
Frankrike1042016
Moldavien1042016
Armenien1032016
Kalkon1022016
Kuba1012016
Dominica982016
Slovenien982016
Spanien962016
Benin952016
Costa Rica952016
Egypten952016
Malaysia942016
Syrien932014
Etiopien932016
Serbien922016
Jordanien922016
Rumänien912016
Kambodja882016
Irak872016
Östtimor852016
Burma842016
Sierra Leone842016
Swaziland842016
Makedonien, Fd Jugoslaviska Republiken822016
Grekland822016
Kenya812016
Honduras792016
Kroatien762016
Brunei762016
Bosnien och Hercegovina752016
Marocko752016
Cote d'Ivoire742016
Ukraina732016
Senegal732016
Burkina Faso712016
Förenade Arabemiraten712016
Georgien712016
Irland702016
Samoa702016
Tunisien682016
Uzbekistan662016
Bulgarien642016
Lesotho642016
Mexico632016
Tadzjikistan582016
Ecuador572016
Tanzania552016
Jemen522016
Kamerun512016
Afghanistan512016
Iran502016
Fiji502016
Eritrea502016
Guinea492016
Panama492016
Guinea-Bissau492016
Montenegro472016
Palau472016
Vitryssland462016
Nicaragua462016
Sydafrika452016
Litauen442016
Madagaskar422016
Colombia412016
Liberia392016
Zimbabwe372016
Djibouti362016
Kongo, Demokratiska Republiken Kongo352016
Venezuela342016
Förenta Staterna332016
Moçambique322016
Lettland302016
Laos302016
Kirgizistan292016
Estland282016
Ekvatorialguinea272016
Brasilien242016
Peru242016
Bahamas242016
Chile232016
Vanuatu232016
Salomonöarna222016
Sverige222016
Zambia212016
Sudan202016
Bhutan202016
Uruguay192016
Somalia172016
Algeriet172016
Paraguay172016
Nya Zeeland172016
Norge162016
Finland162016
Angola162016
Argentina162016
Belize152016
Nya Kaledonien152016
Niger152016
Papua Nya Guinea152016
Kongo, Republiken142016
Mali142016
Saudiarabien132015
Oman112015
Turkmenistan112016
Bolivia102016
Tchad92016
Centralafrikanska Republiken92016
Ryssland82016
Kazakstan72016
Gabon62016
Botswana42016
Libyen42016
Surinam42016
Mauretanien42016
Kanada42016
Guyana32016
Island32016
Australien32016
Namibia32016
Västra Sahara22016
Mongoliet22016
Falklandsöarna (Islas Malvinas)02014
Grönland02016
Sri Lanka02016