Tematisk karta > Handelsfartyg marina - Världen

Loading map...

Definition: Denna post innehåller totalt och numret på varje typ av privat eller offentligt ägt kommersiellt fartyg för varje land. militära fartyg ingår ej De fem fartygen efter typ inkluderar: bulkfartyg - för gods som kol, korn, cement, malmer och grus. containerfartyg - för laster i lastbilar med stor storlek, ett transportsystem som kallas containerisering; Allmänna laster - även benämnda "bulklastfartyg" - för ett brett utbud av förpackade varor, såsom textilier, möbler och maskiner; oljetankfartyg - för råolja och petroleumprodukter; Övriga - inklusive kemiska bärare, dredgers, flytande naturgas (LNG) bärare, kyllastfartyg (kallat rev), bogserbåtar, passagerarfartyg (kryssning och färja) och offshore-försörjningsfartyg.

Beskrivning: Kartan som visas här visar hur Handelsfartyg marina varierar efter land. Färgskuggan i landet motsvarar indikatorens storlek. Ju mörkare färgskärmen desto högre värde.

Informationskälla: CIA World Factbook - Om inte annat anges är informationen på denna sida korrekt från och med 1 januari, 2019

Se också: Handelsfartyg marina stapeldiagram

 

LandHandelsfartyg marinaÅr
Indonesien9,0532018
Panama7,9142018
Japan5,2992018
Kina4,6102018
Förenta Staterna3,6922018
Singapore3,5262018
Liberia3,3212018
Ryssland2,6252018
Hong Kong2,6152018
Malta2,2052018
Sydkorea1,8972018
Vietnam1,8632018
Indien1,7192018
Malaysia1,7042018
Filippinerna1,6152018
Norge1,5812018
Storbritannien1,5702018
Bahamas1,4182018
Italien1,4052018
Grekland1,3432018
Kalkon1,2772018
Nederländerna1,2332018
Saint Vincent och Grenadinerna8892018
Antigua och Barbuda8532018
Thailand8072018
Brasilien7912018
Belize7642018
Iran7202018
Danmark6682018
Kanada6572018
Tyskland6292018
Mexico6172018
Förenade Arabemiraten6162018
Portugal5762018
Nigeria5762018
Australien5632018
Frankrike5552018
Honduras5502018
Sierra Leone4692018
Ukraina4172018
Vanuatu4052018
Egypten3892018
Saudiarabien3802018
Kambodja3642018
Sverige3592018
Bangladesh3292018
Tanzania3292018
Togo3272018
Azerbajdzjan3132018
Nordkorea2742018
Venezuela2692018
Taiwan2672018
Mongoliet2652018
Bahrain2592018
Finland2592018
Tuvalu2542018
Saint Kitts och Nevis2402018
Chile2222018
Komorerna2182018
Belgien1922018
Papua Nya Guinea1732018
Argentina1672018
Caymanöarna1652018
Kuwait1582018
Luxemburg1522018
Moldavien1512018
Polen1482018
Qatar1402018
Ecuador1372018
Kroatien1312018
Barbados1212018
Kazakstan1212018
Spanien1192019
Rumänien1122018
Nya Zeeland1112018
Kiribati1112018
Algeriet1062018
Colombia1022018
Trinidad och Tobago1022018
Brunei1002018
Dominica1002018
Libyen982018
Peru952018
Burma952018
Irland882018
Sydafrika882018
Marocko872018
Sri Lanka872018
Georgien822018
Bulgarien802018
Irak802018
Paraguay802018
Estland742018
Turkmenistan722018
Lettland682018
Tunisien662018
Litauen612018
Fiji602018
Albanien602018
Uruguay572018
Angola552018
Guyana552018
Libanon552018
Pakistan532018
Oman512018
Bolivia492018
Ghana442018
Cap Verde432018
Jamaica432018
Israel422018
Kuba412018
Ekvatorialguinea382018
Island332018
Tonga332018
Jordanien322018
Jemen312018
Schweiz302019
Gabon292018
Madagaskar282018
Mauritius282018
Senegal282018
Moçambique272018
Kongo, Demokratiska Republiken Kongo272018
Seychellerna242018
Salomonöarna232018
Dominikanska Republiken232018
Kenya222018
Syrien212018
Kamerun192018
Sudan182018
Kongo, Republiken162018
Djibouti152018
Cote d'Ivoire152018
Sao Tomé och Principe152018
Samoa132018
Montenegro122018
Etiopien112018
Costa Rica112018
Nya Kaledonien102018
Surinam102018
Namibia102018
Guinea-Bissau92018
Gambia92018
Eritrea92018
Guatemala92018
Grönland82018
Slovenien82018
Mauretanien72018
Grenada62018
Benin62018
Vitryssland52018
Somalia52018
Nicaragua52018
Haiti42018
Falklandsöarna (Islas Malvinas)32018
El Salvador22018
Guinea12018
Niger12018
Laos12017
Macau12018
Zambia12017
Uganda12017