Tematisk karta > Handelsfartyg marina - Världen

Loading map...

Definition: Denna post innehåller totalt och numret på varje typ av privat eller offentligt ägt kommersiellt fartyg för varje land. militära fartyg ingår ej De fem fartygen efter typ inkluderar: bulkfartyg - för gods som kol, korn, cement, malmer och grus. containerfartyg - för laster i lastbilar med stor storlek, ett transportsystem som kallas containerisering; Allmänna laster - även benämnda "bulklastfartyg" - för ett brett utbud av förpackade varor, såsom textilier, möbler och maskiner; oljetankfartyg - för råolja och petroleumprodukter; Övriga - inklusive kemiska bärare, dredgers, flytande naturgas (LNG) bärare, kyllastfartyg (kallat rev), bogserbåtar, passagerarfartyg (kryssning och färja) och offshore-försörjningsfartyg.

Beskrivning: Kartan som visas här visar hur Handelsfartyg marina varierar efter land. Färgskuggan i landet motsvarar indikatorens storlek. Ju mörkare färgskärmen desto högre värde.

Informationskälla: CIA World Factbook - Om inte annat anges är informationen på denna sida korrekt från och med 1 januari, 2018

Se också: Handelsfartyg marina stapeldiagram

 

LandHandelsfartyg marinaÅr
Panama5,7642008
Liberia1,9482008
Kina1,7752008
Malta1,2812008
Bahamas1,2132008
Singapore1,1312008
Ryssland1,1302008
Antigua och Barbuda1,0592008
Hong Kong1,0092008
Indonesien9652008
Cypern8682008
Grekland8242008
Sydkorea7382008
Norge7152008
Japan6762008
Italien6042008
Kambodja5862008
Saint Vincent och Grenadinerna5822008
Nederländerna5662008
Kalkon5652008
Indien4772008
Storbritannien4742008
Förenta Staterna4462008
Thailand4052008
Filippinerna3832008
Tyskland3822008
Vietnam3142008
Malaysia3042008
Danmark2992008
Belize2612008
Georgien2092008
Sverige1942008
Ukraina1932008
Kanada1712008
Nordkorea1712008
Spanien1672008
Komorerna1442008
Frankrike1412008
Brasilien1352008
Iran1312008
Honduras1262008
Caymanöarna1242008
Portugal1172008
Sierra Leone1132008
Saint Kitts och Nevis1042008
Taiwan1022008
Syrien962008
Finland922008
Azerbajdzjan862008
Egypten772008
Kroatien752008
Tuvalu742008
Mongoliet732008
Barbados712008
Bulgarien712008
Belgien682008
Monaco642008
Mexico602008
Förenade Arabemiraten602008
Saudiarabien592008
Venezuela592008
Nigeria552008
Slovakien542008
Dominica532008
Australien522008
Vanuatu512008
Litauen502008
Chile482008
Argentina472008
Luxemburg452008
Bangladesh412008
Kuwait382008
Libanon352008
Marocko352008
Algeriet352008
Burma332008
Ecuador332008
Estland332008
Schweiz322008
Jordanien302008
Irland272008
Slovenien262008
Bolivia252008
Albanien242008
Sri Lanka242008
Papua Nya Guinea242008
Paraguay222008
Lettland222008
Qatar202008
Rumänien192008
Israel182008
Libyen172008
Colombia152008
Pakistan142008
Tonga142008
Uruguay142008
Irak132008
Jamaica132008
Kuba122008
Polen112008
Nya Zeeland112008
Etiopien102008
Trinidad och Tobago92008
Madagaskar92008
Tanzania92008
Moldavien82008
Tunisien82008
Turkmenistan82008
Fiji82008
Cap Verde82008
Brunei82008
Österrike72008
Bahrain72008
Guyana72008
Kiribati72008
Sao Tomé och Principe72008
Seychellerna62008
Peru62008
Mauritius52008
Kazakstan52008
Gambia52008
Eritrea52008
Angola52008
Montenegro42008
Jemen42008
Puerto Rico32008
Sudan32008
Ghana32008
Grönland22008
Gabon22008
Island22008
Sydafrika22008
Togo22008
Moçambique22008
Nya Kaledonien22008
Oman22008
Surinam12008
Laos12008
Östtimor12008
Somalia12008
Kenya12008
Tjeckien12008
Ekvatorialguinea12008
Costa Rica12008
Dominikanska Republiken12008
Djibouti12008
Kongo, Republiken12008
Kongo, Demokratiska Republiken Kongo12008
Kamerun12008
Namibia12008
Samoa12008