Flag of Svizzera

Svizzera Profilo Governo 2017

Inicio > Svizzera

Capitalenome: Bern
coordinate geografiche: 46 55 N, 7 28 E
differenza di tempo: UTC+1 (6 hours ahead of Washington, DC, during Standard Time)
daylight saving time: +1hr, begins last Sunday in March; ends last Sunday in October
Indipendenza1 Agosto 1291 (founding of the Swiss Confederation)
Festa nazionaleFounding of the Swiss Confederation in 1291; note - since 1 Agosto 1891 celebrated as Swiss National Day
Costituzionehistory: previous 1848, 1874; latest adopted by referendum 18 Aprile 1999, effective 1 Gennaio 2000
amendments: proposed by the two houses of the Federal Assembly or by petition of at least one million voters (called the "federal popular initiative"); passage of proposals requires majority vote in a referendum; following drafting of an amendment by the Assembly, its passage requires approval by majority vote in a referendum and approval by the majority of cantons; amended many times, last in 2016 (2016)
Suffragio18 anni; universal
Ramo esecutivocapo dello stato: Presidente of the Swiss Confederation Doris LEUTHARD (da allora 1 January 2017); Vice Presidente Alain BERSET (da allora 1 January 2017; note - the Federal Council, which is comprised of 7 federal councillors, constitutes the federal government of Switzerland; council members rotate in a 1-year term as federal president (capo dello stato and capo di governo)
capo di governo: Presidente of the Swiss Confederation Doris LEUTHARD (da allora 1 January 2017); Vice Presidente Alain BERSET (da allora 1 January 2017)
cabinet: Federal Council or Bundesrat (in German), Conseil Federal (in French), Consiglio Federale (in Italian) indirectly elected usually from among its members by the Federal Assembly for a 4-year term
elections/appointments: president and vice president elected by the Federal Assembly from among members of the Federal Council for a 1-year, non-consecutive term; election last held on 7 December 2016 (next to be held in early December 2017)
election results: Doris LEUTHARD elected president; Federal Assembly vote - 188 of 207; Alain BERSET elected vice president

Fonte: CIA World Factbook - Aggiornato a partire da Marzo 31, 2017