Flag of Islas Marianas del Norte

Islas Marianas del Norte Perfil Gobierno 2017

Inicio > Islas Marianas del Norte

Capitalnombre: Saipan
coordenadas geográficas: 15 12 N, 145 45 E
diferencia de tiempo: UTC+10 (15 hours ahead of Washington, DC, during Standard Time)
División administrativanone (commonwealth in political union with the US); there are no first-order administrative divisions as defined by the US Government, but there are 4 municipalities at the second order: Northern Islands, Rota, Saipan, Tinian
Independencianone (commonwealth in political union with the US)
Feriado nacionalCommonwealth Day, 8 Enero (1978)
Constituciónpartially efectiva 9 Enero 1978 (Constitution of the Commonwealth of the Northern Mariana Islands); fully efectiva 4 Noviembre 1986 (Covenant Agreement); modificada several times, last in 2012 (2016)
Sufragio18 años de edad; universal; note - indigenous inhabitants are US citizens but do not vote in US presidential elections
Poder Executivojefe de estado: Presidente Donald J. TRUMP (desde 20 January 2017); Vice Presidente Michael R. PENCE (desde 20 January 2017)
jefe de gobierno: Governor Eloy S. INOS (desde 20 February 2013); Lieutenant Governor Ralph TORRES (desde 20 February 2013)
cabinet: Cabinet appointed by the governor with the advice and consent of the Senate
elections/appointments: president and vice president indirectly elected on the same ballot by an Electoral College of 'electors' chosen from each state; president and vice president serve a 4-year term (eligible for a second term); under the US Constitution, residents of the Northern Mariana Islands do not vote in elections for US president and vice president; however, they may vote in Democratic and Republican party presidential primary elections; governor directly elected by absolute majority vote in 2 rounds if needed; election last held on 4 November 2014 with a runoff on 21 November 2014 (next to be held in 2018)
election results: Eloy S. INOS reelected governor; percent of vote in runoff - Eloy S. INOS (Republican) 57%, Heinz HOFSCHNEIDER (Republican) 43%; Ralph TORRES reelected lieutenant governor
note: Benigno R. FITIAL was impeached by House of Representatives on 11-12 February 2013 and resigned on 20 February 2013; Eloy INOS (Republican) sworn in as governor the same day

Fuente: CIA World Factbook
A menos que sea indicado, toda la información en esta página es correcta hasta Julio 9, 2017