Flag of Iraq

Iraq Perfil Gobierno 2017

Inicio > Iraq

Capitalnombre: Baghdad
coordenadas geográficas: 33 20 N, 44 24 E
diferencia de tiempo: UTC+3 (8 hours ahead of Washington, DC, during Standard Time)
División administrativa18 governorates (muhafazat, singular - muhafazah (Arabic); parezgakan, singular - parezga (Kurdish)) and 1 region*; Al Anbar; Al Basrah; Al Muthanna; Al Qadisiyah (Ad Diwaniyah); An Najaf; Arbil (Erbil) (Arabic), Hewler (Kurdish); As Sulaymaniyah (Arabic), Slemani (Kurdish); Babil; Baghdad; Dahuk (Arabic), Dihok (Kurdish); Dhi Qar; Diyala; Karbala'; Kirkuk; Kurdistan Regional Government*; Maysan; Ninawa; Salah ad Din; Wasit
Independencia3 Octubre 1932 (from League of Nations mandate under British administration); note - on 28 Junio 2004 the Coalition Provisional Authority transferred sovereignty to the Iraqi Interim Government
Feriado nacionalDía de la Independencia, 3 Octubre (1932); Día de la República, 14 Julio (1958)
Constituciónhistory: several previous; latest adoptada by referendum 15 Octubre 2005
amendments: proposed by the president of the republic and the Council of Minsters collectively, or by one-fifth of the Council of Representatives members; passage requires at least a two-thirds majority vote by the Council of Representatives, approval by referendum, and ratification by the president; passage of amendments to articles on citizen rights and liberties requires a two-thirds majority vote of Council of Representatives members after two successive electoral terms, approval in a referendum, and ratification by the president (2016)
Sufragio18 años de edad; universal
Poder Executivojefe de estado: Presidente Fuad MASUM (desde 24 July 2014); Vice Presidentes Ayad ALLAWI (desde 9 September 2014), Nuri al-MALIKI (desde 8 September 2014), Usama al-NUJAYFI (desde 9 September 2014)
jefe de gobierno: Prime Minister Haydar al-ABADI (desde 8 September 2014)
cabinet: Council of Ministers proposed by the prime minister, approved by Council of Representatives
elections/appointments: president indirectly elected by Council of Representatives (COR) to serve a 4-year term (eligible for a second term); election last held on 30 April 2014 (next to be held in April 2018); prime minister nominated by the majority COR bloc and submission of COR minister nominees for full COR approval; disapproval requires designation of a new prime minister candidate
election results: Fuad MASUM elected president; Council of Representatives vote - Fuad MASUM (PUK) 211, Barham SALIH (PUK) 17; Haydar al-ABADI (Da'wa Party) approved as prime minister

Fuente: CIA World Factbook
A menos que sea indicado, toda la información en esta página es correcta hasta Julio 9, 2017