The chart below shows the wholesale price of apples in Asheville. The price shown is for apples with the following characteristics:
| Date | Location | Origin | Package | Variety | Item Size | Grade | Low-High Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9/21/2026 | Asheville | Pennsylvania | bushel cartons loose | GOLDEN DELICIOUS | 3" minimum | U.S. One | $25.00 - $35.00 |
| 9/22/2026 | Asheville | Pennsylvania | bushel cartons loose | GOLDEN DELICIOUS | 3" minimum | U.S. One | $25.00 - $35.00 |
| 9/25/2026 | Asheville | Pennsylvania | bushel cartons loose | GOLDEN DELICIOUS | 3" minimum | U.S. One | $25.00 - $35.00 |
| 9/28/2026 | Asheville | Pennsylvania | bushel cartons loose | GOLDEN DELICIOUS | 3" minimum | U.S. One | $25.00 - $35.00 |
| 10/5/2026 | Asheville | Pennsylvania | bushel cartons loose | GOLDEN DELICIOUS | 3" minimum | U.S. One | $25.00 - $35.00 |
| 10/6/2026 | Asheville | Pennsylvania | bushel cartons loose | GOLDEN DELICIOUS | 3" minimum | U.S. One | $25.00 - $35.00 |
| 10/8/2026 | Asheville | Pennsylvania | bushel cartons loose | GOLDEN DELICIOUS | 3" minimum | U.S. One | $25.00 - $35.00 |
| 10/12/2026 | Asheville | Pennsylvania | bushel cartons loose | GOLDEN DELICIOUS | 3" minimum | U.S. One | $25.00 - $35.00 |
| 10/15/2026 | Asheville | Pennsylvania | bushel cartons loose | GOLDEN DELICIOUS | 3" minimum | U.S. One | $25.00 - $35.00 |