Início     

Flag of Irão

Irão - Governo - Perfil - 2003

Início > Irão

Capital

Tehran

Independência

1 Abril 1979 (Islamic Republic of Iran proclaimed)

Feriado nacional

Dia da república, 1 Abril (1979)
note: additional holidays celebrated widely in Iran include Dia da volta, 11 Fevereiro (1979); Noruz (New Year's Day), 21 Março; Constitutional Monarchy Day, 5 Agosto (1925)

Constitución

2-3 Dezembro 1979; revisada 1989 to expand powers of the presidency and eliminate the prime ministership

Sufrágio

15 anos de idade; universal

Poder Executivo

chefe do estado: Supreme Leader Ayatollah Ali Hoseini-KHAMENEI (desde 4 June 1989)
cabeça de governo: Presidente (Ali) Mohammad KHATAMI-Ardakani (desde 3 August 1997); First Vice Presidente Dr. Mohammad Reza AREF-YAZDI (desde 26 August 2001)
cabinet: Council of Ministers selected by the president with legislative approval; the Supreme Leader has some control over appointments to the more sensitive ministries
elections: leader of the Islamic Revolution appointed for life by the Assembly of Experts; president elected by popular vote for a four-year term; election last held 8 June 2001 (next to be held June 2005)
election results: (Ali) Mohammad KHATAMI-Ardakani reelected president; percent of vote - (Ali) Mohammad KHATAMI-Ardakani 77%


Início | Acerca de Index Mundi | Buscar

© 2004 IndexMundi. Todos os direitos reservados