Início     

Flag of Índia

Índia - Governo - Perfil - 2002

Início > Índia

Capital

New Delhi

Independência

15 Agosto 1947 (from UK)

Feriado nacional

Dia da república, 26 Janeiro (1950)

Constitución

26 Janeiro 1950

Sufrágio

18 anos de idade; universal

Poder Executivo

chefe do estado: Presidente Abdul KALAM (desde 26 July 2002); Vice Presidente (vacant)
cabeça de governo: Prime Minister Atal Bihari VAJPAYEE (desde 19 March 1998)
cabinet: Council of Ministers appointed by the president on the recommendation of the prime minister
elections: president elected by an electoral college consisting of elected members of both houses of Parliament and the legislatures of the states for a five-year term; election last held NA July 2002 (next to be held NA July 2007); vice president elected by both houses of Parliament for a five-year term; election last held 12 August 2002 (next to be held NA August 2007); prime minister elected by parliamentary members of the majority party following legislative elections; election last held NA October 1999 (next to be held NA October 2004)
election results: Abdul KALAM elected president; percent of electoral college vote - NA%; Bhairon Singh SHEKHAWAT elected vice president; percent of Parliament vote - 59.8; Atal Bihari VAJPAYEE elected prime minister; percent of vote - NA%


Início | Acerca de Index Mundi | Buscar

© 2004 IndexMundi. Todos os direitos reservados