Início     

Flag of Bulgária

Bulgária - Governo - Perfil - 2002

Início > Bulgária

Capital

Sofia

Independência

3 Março 1878 (from Ottoman Empire)

Feriado nacional

Liberation Day, 3 Março (1878)

Constitución

adotada 12 Julho 1991

Sufrágio

18 anos de idade; universal

Poder Executivo

chefe do estado: Presidente Georgi PURVANOV (desde 22 January 2002); Vice Presidente Angel MARIN (desde 22 January 2002)
cabeça de governo: Chairman of the Council of Ministers (Prime Minister) Simeon SAXE-COBURG-GOTHA (desde 24 July 2001); Deputy Prime Ministers Nikolay VASILEV (desde 24 July 2001), Kostadin PASKALEV (desde 24 July 2001), and Lidiya SHULEVA (desde 24 July 2001)
cabinet: Council of Ministers elected by the National Assembly
elections: president and vice president elected on the same ticket by popular vote for five-year terms; election last held 11 November and 18 November 2001 (next to be held NA 2006); chairman of the Council of Ministers (prime minister) nominated by the president; deputy prime ministers nominated by the prime minister
election results: Georgi PURVANOV elected president; percent of vote - Georgi PURVANOV 54.13%, Petar STOYANOV 45.87%


Início | Acerca de Index Mundi | Buscar

© 2004 IndexMundi. Todos os direitos reservados