Início

República Checa - Poder Executivo

Início > República Checa > Governo > Poder Executivo

chefe do estado: Presidente Vaclav HAVEL (desde 2 February 1993)

cabeça de governo: Prime Minister Milos ZEMAN (desde 17 July 1998); Deputy Prime Ministers Vladimir SPIDLA (desde 22 July 1998), Pavel RYCHETSKY (desde 22 July 1998), Jan KAVAN (desde 8 December 1999)

cabinet: Cabinet appointed by the president on the recommendation of the prime minister

elections: president elected by Parliament for a five-year term; election last held 20 January 1998 (next to be held NA January 2003); prime minister appointed by the president

election results: Vaclav HAVEL reelected president; Vaclav HAVEL received 47 of 81 votes in the Senate and 99 out of 200 votes in the Chamber of Deputies (second round of voting)

 


Fonte: CIA World Factbook
A menos que indicado de outra maneira, toda a informação en esta página es correta até Janeiro 1, 2001


Início | Acerca de Index Mundi | Buscar

© 2004 IndexMundi. Todos os direitos reservados