Flag of Camboja

Camboja Governo Perfil 2012

Início > Camboja

Capital

nome: Phnom Penh
coordenadas geográficas: 11 33 N, 104 55 E
diferença do tempo: UTC+7 (12 hours ahead of Washington, DC during Standard Time)

Independência

9 Novembro 1953 (from France)

Constitución

promulgada 21 Setembro 1993

Sufrágio

18 anos de idade; universal

Poder Executivo

chefe do estado: King Norodom SIHAMONI (desde 29 October 2004)
cabeça de governo: Prime Minister HUN SEN (desde 14 January 1985) [co-prime minister from 1993 to 1997]; Permanent Deputy Prime Minister MEN SAM AN (desde 25 September 2008); Deputy Prime Ministers SAR KHENG (desde 3 February 1992); SOK AN, TEA BANH, HOR NAMHONG, NHEK BUNCHHAY (desde 16 July 2004); BIN CHHIN (desde 5 September 2007); KEAT CHHON, YIM CHHAI LY (desde 24 September 2008); KE KIMYAN (desde 12 March 2009)
cabinet: Council of Ministers named by the prime minister and appointed by the monarch
elections: the king chosen by a Royal Throne Council from among all eligible males of royal descent; following legislative elections, a member of the majority party or majority coalition named prime minister by the Chairman of the National Assembly and appointed by the king


Fonte: CIA World Factbook - A menos que indicado de outra maneira, toda a informação en esta página es correta até Março 19, 2012