Flag of Bulgarije

Bulgarije Gouvernement Profiel 2012

Home > Bulgarije

Hoofdstad

name: Sofia
geographic coordinates: 42 41 N, 23 19 E
time difference: UTC+2 (7 hours ahead of Washington, DC during Standard Time)
daylight saving time: +1hr, begins last Sunday in March; ends last Sunday in October

Onafhankelijkheid dag

3 Maart 1878 (as an autonomous principality within the Ottoman Empire); 22 September 1908 (complete independence from the Ottoman Empire)

Nationale feestdag

Liberation Day, 3 Maart (1878)

Grondwet

adopted 12 Juli 1991

Stemmen

18 jaar; universal

uitvoerende macht

chief of state: President Rosen PLEVNELIEV (since 22 January 2012); Vice President Margarita POPOVA (since 22 January 2012)
head of government: Prime Minister Boyko BORISSOV (since 27 July 2009); Deputy Prime Ministers Simeon DJANKOV and Tsvetan TSVETANOV (since 27 July 2009)
cabinet: Council of Ministers nominated by the prime minister and elected by the National Assembly
elections: president and vice president elected on the same ticket by popular vote for a five-year term (eligible for a second term); election last held on 23 and 30 October 2011 (next to be held in 2016); chairman of the Council of Ministers (prime minister) elected by the National Assembly; deputy prime ministers nominated by the prime minister and elected by the National Assembly
election results: Rosen PLEVNELIEV elected president in a runoff election; percent of vote - Rosen PLEVNELIEV 52.6%, Ivailo KALFIN 47.4%; Boyko BORISSOV elected prime minister; result of legislative vote - 162 to 77 with 1 abstention


Referenties: CIA World Factbook - Tenzij anders vermeld, voor informatie op deze pagina correct is met ingang van 19 maart 2012