Andorra

Andorra uitvoerende macht

Andorra > Gouvernement

uitvoerende macht: chief of state: French Coprince Francois HOLLANDE (since 15 May 2012); represented by Christian FREMONT (since September 2008) and Spanish Coprince Archbishop Joan-Enric VIVES i Sicilia (since 12 May 2003); represented by Nemesi MARQUES i Oste (since 30 July 2003)
head of government: Executive Council President (or Cap de Govern) Antoni MARTI PETIT (since 12 May 2011)
cabinet: Executive Council of seven ministers designated by the Executive Council president
elections: Executive Council president elected by the General Council (Andorran Parliament) and formally appointed by the coprinces for a four-year term; election last held on 3 April 2011 (next to be held in April 2015)
election results: Antoni MARTI PETIT was elected Executive Council president; percent of General Council vote - NA; note - the leader of the party which wins a majority of seats in the General Council is usually elected president

Referenties: CIA World Factbook - Tenzij anders vermeld, voor informatie op deze pagina correct is met ingang van 11 maart 2011

© 2012 IndexMundi. Alle rechten voorbehouden.