Bandierina di Madagascar

Madagascar Ramo esecutivo

Madagascar > Governo

Ramo esecutivo: capo dello stato: Presidente Andry RAJOELINA (da allora 18 March 2009)
capo di governo: Prime Minister Jean Omer BERIZIKY (da allora 2 November 2011)
cabinet: Council of Ministers appointed by the prime minister
elections: president elected by popular vote for a five-year term (eligible for a second term); election last held on 3 December 2006 (next to be held in May 2012); prime minister appointed by the president; note - a power-sharing agreement in the summer of 2009 established a 15-month transition, concluding in general elections tentatively scheduled for May 2012 after repeated delays
election results: percent of vote - Marc RAVALOMANANA 54.8%, Jean LAHINIRIKO 11.7%, Roland RATSIRAKA 10.1%, Herizo RAZAFIMAHALEO 9.1%, Norbert RATSIRAHONANA 4.2%, Ny Hasina ANDRIAMANJATO 4.2%, Elia RAVELOMANANTSOA 2.6%, Pety RAKOTONIAINA 1.7%, other 1.6%; note - RAVALOMANANA stepped down on 17 March 2009
note:: on 17 March 2009, democratically elected Presidente Marc RAVALOMANANA stepped down handing the government over to the military, which in turn conferred the presidency on opposition leader and Antananarivo mayor Andry RAJOELINA, who will head the High Transitional Authority; a power-sharing agreement reached in August 2009 established a 15-month transition period, concluding in general elections in 2010; as of December 2010 the agreement had not been fully implemented

Fonte: CIA World Factbook - Aggiornato a partire da Marzo 11, 2011

© 2012 IndexMundi. Tutti i diritti riservati.