Bandierina di Germania

Germania Ramo esecutivo

Germania > Governo

Ramo esecutivo: capo dello stato: Presidente Joachim GAUCK (da allora 23 March 2012)
capo di governo: Chancellor Angela MERKEL (da allora 22 November 2005)
cabinet: Cabinet or Bundesminister (Federal Ministers) appointed by the president on the recommendation of the chancellor
elections: president elected for a five-year term (eligible for a second term) by a Federal Convention, including all members of the Federal Parliament (Bundestag) and an equal number of delegates elected by the state parliaments; election last held on 19 February 2012 (next to be held by June 2017); chancellor elected by an absolute majority of the Federal Parliament for a four-year term; Federal Parliament vote for Chancellor last held on 17 December 2013 (next to be held after the September 2017 elections)
election results: Joachim GAUCK elected president; received 991 votes of the Federal Convention against 126 for Beate KLARSFELD and 3 for Olaf ROSE; Angela MERKEL reelected chancellor; vote by Federal Parliament 462 to 150 with four abstentions

Fonte: CIA World Factbook - Aggiornato a partire da Marzo 31, 2015

© 2015 IndexMundi. Tutti i diritti riservati.