Inicio

Bandierina di Pakistan

Pakistan Ramo esecutivo

Inicio > Pakistan > Governo > Ramo esecutivo

note: following a military takeover on 12 October 1999, Chief of Army Staff and Chairman of the Joint Chiefs of Staff Committee, General Pervez MUSHARRAF, suspended Pakistan's constitution and assumed the additional title of Chief Executive; exercising the powers of the head of the government, he appointed an eight-member National Security Council to function as Pakistan's supreme governing body; on 12 May 2000, Pakistan's Supreme Court unanimously validated the October 1999 coup and granted MUSHARRAF executive and legislative authority for three years from the coup date; on 20 June 2001, MUSHARRAF named himself as president and was sworn in, replacing Mohammad Rafiq TARAR; in a referendum held on 30 April 2002, MUSHARRAF's presidency was extended by five more years
capo dello stato: Presidente Pervez MUSHARRAF (da allora 20 June 2001) note - MUSHARRAF is both capo dello stato and capo di governo
capo di governo: Chief Executive Pervez MUSHARRAF (da allora 12 May 2000) note - MUSHARRAF is both capo dello stato and capo di governo
cabinet: Cabinet appointed by the chief executive
elections: legislative election last held 10 October 2002 (next to be held NA 2007); prior to the military takeover, Pakistan had an elected president and prime minister; the president was elected by Parliament for a five-year term; election last held 31 December 1997; following legislative elections, the leader of the majority party or majority coalition was usually elected prime minister by the National Assembly
election results: results are for the 10 October 2002 election for prime minister - Mir Zafarullah Khan JAMALI elected prime minister (not a position of real power)

 

 


Fonte: CIA World Factbook
Aggiornato a partire da Gennaio 1, 2002


Inicio | Tutto su Index Mundi | Cerca