Inicio     

Senegal Governo Profilo 2000

Inicio > Senegal

Capitale

Dakar

Indipendenza

4 Aprile 1960 from France; complete independence was achieved upon dissolution of federation with Mali on 20 Agosto 1960 (The Gambia and Senegal signed an agreement on 12 Dicembre 1981 (constituted Febbraio 1982) that called for the creation of a loose confederation to be known as Senegambia, but the agreement was dissolved on 30 Settembre 1989)

Festa nazionale

Giorno Di Indipendenza, 4 Aprile (1960)

Costituzione

3 Marzo 1963, revised 1991

Suffragio

18 anni; universal

Ramo esecutivo

capo dello stato:Presidente Abdoulaye WADE (da allora NA 2000)
capo di governo:Prime Minister Niasse MOUSTAPHA (da allora NA 2000)
cabinet:Council of Ministers appointed by the prime minister in consultation with the president
elections:president elected by popular vote for a seven-year term; election last held 27 February 2000 (next to be held 27 February 2007); prime minister appointed by the president
election results:Abdoulaye WADE elected president; percent of vote in the second round of voting - Abdoulaye WADE (PDS) NA%, Abdou DIOUF (PS) NA%


Inicio | Tutto su Index Mundi | Cerca