Inicio     

Malesia Governo Profilo 2000

Inicio > Malesia

Capitale

Kuala Lumpur

Indipendenza

31 Agosto 1957 (from UK)

Festa nazionale

National Day, 31 Agosto (1957)

Costituzione

31 Agosto 1957, amended 16 Settembre 1963

Suffragio

21 anni; universal

Ramo esecutivo

capo dello stato:Paramount Ruler Sultan TUNKU SALAHUDDIN Abdul Aziz Shah ibni Al-Marhum Sultan Hisammuddin Alam Shah (da allora 26 April 1999); Deputy Paramount Ruler Sultan MIZAN Zainal Abidin ibni A-Marhum Sultan Mahmud Al-Muktafi Billah Shah
capo di governo:Prime Minister Dr. MAHATHIR bin Mohamad (da allora 16 July 1981); Deputy Prime Minister ABDULLAH bin Ahmad Badawi (da allora 8 January 1999)
cabinet:Cabinet appointed by the prime minister from among the members of Parliament with consent of the paramount ruler
elections:paramount ruler and deputy paramount ruler elected by and from the hereditary rulers of nine of the states for five-year terms; election last held 27 February 1999 (next to be held NA 2004); prime minister designated from among the members of the House of Representatives; following legislative elections, the leader of the party that wins a plurality of seats in the House of Representatives becomes prime minister
election results:Sultan TUNKU SALAHUDDIN Abdul Aziz Shah ibni Al-Marhum Sultan Hisammuddin Alam Shah elected paramount ruler; Sultan MIZAN Zainal Abidin ibni A-Marhum Sultan Mahmud Al-Muktafi Billah Shah elected deputy paramount ruler


Inicio | Tutto su Index Mundi | Cerca