Bandierina di Corea del Sud

Corea del Sud Ramo esecutivo

Corea del Sud > Governo

Ramo esecutivo: capo dello stato: Presidente PARK Geun-hye (da allora 25 February 2013)
capo di governo: (vacant); note - Prime Minister CHUNG Hong-won resigned 27 April 2014; MOON Chang-keuk was nominated Prime Minister 10 June 2014 and awaits parliamentary confirmation; Deputy Prime Minister HYUN Oh-seok (da allora 26 June 2013)
cabinet: State Council appointed by the president on the prime minister's recommendation
elections: president elected by popular vote for a single five-year term; election last held on 19 December 2012 (next to be held in December 2017); prime minister appointed by president with consent of National Assembly
election results: PARK Geun-Hye elected president; percent of vote - PARK Geun-Hye (NFP) 51.6%, MOON Jae-In (DUP) 48%, others 0.4%

Fonte: CIA World Factbook - Aggiornato a partire da Marzo 31, 2015

© 2015 IndexMundi. Tutti i diritti riservati.