Flag of Congo (ex Zaire)

Congo (ex Zaire) Governo Profilo 2012

Inicio > Congo (ex Zaire)

Capitale

nome: Kinshasa
coordinate geografiche: 4 19 S, 15 18 E
differenza di tempo: UTC+1 (6 hours ahead of Washington, DC during Standard Time)

Indipendenza

30 Giugno 1960 (from Belgium)

Costituzione

18 Febbraio 2006

Suffragio

18 anni; universal ed obbligatorio

Ramo esecutivo

capo dello stato: Presidente Joseph KABILA (da allora 17 January 2001)
capo di governo: Prime Minister Augustin Matata PONYO Mapon (da allora 18 April 2012)
cabinet: Ministers of State appointed by the president
elections: under the new constitution the president elected by popular vote for a five-year term (eligible for a second term); elections last held on 30 July 2006 and on 29 October 2006 (next to be held on 27 November 2011); prime minister appointed by the president
election results: Joseph KABILA elected president; percent of vote (second round) - Joseph KABILA 58%, Jean-Pierre BEMBA Gombo 42%
note: Joseph KABILA succeeded his father, Laurent Desire KABILA, following the latter's assassination in January 2001; negotiations with rebel leaders led to the establishment of a transitional government in July 2003 with free elections held on 30 July 2006 and a run-off on 29 October 2006 confirming Joseph KABILA as president


Fonte: CIA World Factbook - Aggiornato a partire da Marzo 11, 2012