Drapeau du Suisse

Suisse Pouvoir exécutif

Suisse > Gouvernement

Pouvoir exécutif: chef d'état (Président): Président of the Swiss Confederation Didier BURKHALTER (depuis 1 January 2014); Vice Président Simonetta SOMMARUGA (depuis 1 January 2014; note - the Federal Council, which is comprised of seven federal councillors, constitutes the federal government of Switzerland; council members rotate in one-year terms as federal president (chef d'état (Président) and chef de gouvernement (1er ministre))
chef de gouvernement (1er ministre): Président of the Swiss Confederation Didier BURKHALTER (depuis 1 January 2014); Vice Président Simonetta SOMMARUGA (depuis 1 January 2014)
cabinet: Federal Council or Bundesrat (in German), Conseil Federal (in French), Consiglio Federale (in Italian) is elected by the Federal Assembly usually from among its members for a four-year term
elections: president and vice president elected by the Federal Assembly from among the members of the Federal Council for a one-year, non-consecutive term; election last held on 5 December 2012 (next to be held in early December 2013)
election results: Didier BURKHALTER elected president; Federal Assembly vote - 183 of 202; Simonetta SOMMARUGA elected vice president

Source: CIA World Factbook - Version du Mars 11, 2014

© 2015 IndexMundi. Tous droits réservés.