Drapeau du Maurice

Maurice Pouvoir exécutif

Maurice > Gouvernement

Pouvoir exécutif: chef d'état (Président): Président Rajkeswur Kailash PURRYAG (depuis 21 July 2012); note - former Président Sir Anerood JUGNAUTH resigned on 31 March 2012
chef de gouvernement (1er ministre): Prime Minister Navinchandra RAMGOOLAM (depuis 5 July 2005)
cabinet: Council of Ministers appointed by the president on the recommendation of the prime minister
elections: president and vice president elected by the National Assembly for five-year terms (eligible for a second term); elections last held on 21 July 2012 (next to be held in 2017); prime minister and deputy prime minister appointed by the president, responsible to the National Assembly; note - former Président Sir Anerood JUGNAUTH resigned on 31 March 2012
election results: Rajkeswur Kailash PURRYAG elected president by unanimous vote

Source: CIA World Factbook - Version du Mars 11, 2014

© 2015 IndexMundi. Tous droits réservés.