Inicio     

Emiratos Árabes Unidos - Gobierno - Perfil - 2004

Inicio > Emiratos Árabes Unidos

Capital

Abu Dhabi

Independencia

2 Diciembre 1971 (from UK)

Feriado nacional

Día de la Independencia, 2 Diciembre (1971)

Constitución

2 Diciembre 1971 (made permanent in 1996)

Sufragio

none

Poder Executivo

jefe de estado: Presidente ZAYID bin Sultan Al Nuhayyan (desde 2 December 1971), ruler of Abu Zaby (Abu Dhabi) (desde 6 August 1966) and Vice Presidente MAKTUM bin Rashid al-Maktum (desde 8 October 1990), ruler of Dubayy (Dubai)
jefe de gobierno: Prime Minister MAKTUM bin Rashid al-Maktum (desde 8 October 1990), ruler of Dubayy (Dubai); Deputy Prime Minister SULTAN bin Zayid Al Nuhayyan (desde 20 November 1990)
cabinet: Council of Ministers appointed by the president
note: there is also a Federal Supreme Council (FSC) composed of the seven emirate rulers; the FSC is the highest constitutional authority in the UAE; establishes general policies and sanctions federal legislation; meets four times a year; Abu Zaby (Abu Dhabi) and Dubayy (Dubai) rulers have effective veto power
elections: president and vice president elected by the FSC (a group of seven electors) for five-year terms; election last held 2 December 2001 (next to be held NA 2006); prime minister and deputy prime minister appointed by the president
election results: ZAYID bin Sultan Al Nuhayyan reelected president; percent of FSC vote - NA%, but believed to be unanimous; MAKTUM bin Rashid al-Maktum elected vice president; percent of FSC vote - NA%, but believed to be unanimous


Inicio | Acerca de Index Mundi | Buscar