Homepage

Andorra Exekutive

Homepage > Andorra > Regierung > Exekutive

Staatsoberhaupt:French Coprince Jacques CHIRAC (seit dem 17 May 1995), represented by Mr. Frederic de SAINT-SERNIN (seit dem NA); Spanish Coprince Episcopal Monseigneur Joan MARTI Alanis (seit dem 31 January 1971), represented by Mr. Nemesi MARQUES OSTE (seit dem NA)
Regierungschef:Executive Council Staatspräsident Marc FORNE Molne (seit dem 21 December 1994)
cabinet:Executive Council or Govern designated by the Executive Council president
elections:Executive Council president elected by the General Council and formally appointed by the coprinces for a four-year term; election last held 16 February 1997 (next to be held NA 2001)
election results:Marc FORNE Molne elected executive council president; percent of General Council vote - 64%

 

 


Quelle: CIA World Factbook
Version Januar 1, 2000


Homepage | Info | Suche