Flag Andorra

Andorra Exekutive

Andorra > Regierung

Exekutive: Staatsoberhaupt: French Co-Prince Francois HOLLANDE (seit dem 15 May 2012); represented by Christian FREMONT (seit dem September 2008) and Spanish Coprince Archbishop Joan-Enric VIVES i Sicilia (seit dem 12 May 2003); represented by Nemesi MARQUES i Oste (seit dem 30 July 2003)
Regierungschef: Head of Government (or Cap de Govern) Antoni MARTI PETIT (seit dem 12 May 2011)
cabinet: Executive Council of nine ministers designated by the Head of Government
elections: Head of Government elected by the General Council (Andorran Parliament) and formally appointed by the co-princes for a four-year term; election last held on 3 April 2011 (next to be held in April 2015)
election results: Antoni MARTI PETIT was elected Head of Government; percent of General Council vote - 79%; note - the leader of the party which wins a majority of seats in the General Council is usually elected Head of Government

Quelle: CIA World Factbook - Version März 31, 2015

© 2015 IndexMundi. Alle Rechte vorbehalten